Overslaan en naar de inhoud gaan

Overtredingen Digital Markets Act kosten Apple en Meta honderden miljoenen euro's

De Europese Commissie heeft Apple en Meta boetes opgelegd voor het overtreden van de wet digitale markten (Digital Markets Act). De boete voor Apple is 500 miljoen euro, voor Meta 200 miljoen euro. Dit zijn de eerste boetes voor het niet naleven van die wet.

Apple appstore
iPhone appstore
Shutterstock

Apple krijgt de boete omdat het bedrijf erop aanstuurt apps alleen in de eigen appstore aan te bieden. Volgens de wet moet het voor app-ontwikkelaars mogelijk zijn om via de Apple appstore hun klanten te informeren over alternatieve appstores en aanbiedingen. Dat doet Apple niet, ook niet na herhaaldelijke gesprekken met en waarschuwingen hierover door de Europese Commissie.

Datadeling

Meta krijgt de boete omdat het consumenten onvoldoende mogelijkheden geeft om minder persoonlijke data te delen via Facebook en Instagram. Tussen maart en november vorig jaar konden EU-burgers kiezen om Meta's diensten gratis te blijven gebruiken als ze toestemming gaven dat hun persoonlijke data gebruikt kon worden voor gerichte advertenties. De andere optie was een betaald abonnement voor een advertentievrij Facebook en Instagram.

Daarbij zat geen keuze om geen persoonlijke data te gebruiken, concludeert de Commissie. In november vorig jaar introduceerde Meta naar eigen zeggen een vernieuwde gratis optie waarbij minder persoonlijke data zou worden gebruikt voor gerichte reclames. De Commissie onderzoekt nog of dit inderdaad het geval is.

Hogere boetes

Apple en Meta hebben zestig dagen om de boete te betalen. Doen ze dat niet, dan gaat het bedrag omhoog. Eerder gaf de Europese Commissie veel hogere boetes aan techbedrijven voor het overtreden van EU-wetten. Vorig jaar maart kreeg Apple nog een boete van 1,8 miljard euro voor het niet naleven van een andere wet voor de appstore.

Een EU-bron zei woensdag dat de boetes voor de Amerikaanse techbedrijven losstaan van de handelstarieven vanuit de Verenigde Staten. In reactie op Amerikaanse importtarieven wilde de Europese Commissie tegentarieven invoeren op Amerikaanse producten. Dat plan is op pauze gezet, in de hoop dat EU en VS een deal kunnen sluiten.

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in