Overslaan en naar de inhoud gaan

Met Llano maakt AMD inhaalslag op Intel

Intel maakte begin 2010 al de overstap van processors met een spoorbreedte van 45 nanometer naar 32 nanometer, in de vorm van de Core i3-, i5- en i7-processors. AMD had volgens het oorspronkelijke plan medio 2010 willen volgen, maar stuitte op productieproblemen. De fabricage in 32 nm leverde in eerste instantie te veel defecte chips op.
Business
Shutterstock
Shutterstock

Nu is het dan toch zo ver. AMD’s eerste 32 nm-processors met de codenaam Llano zijn bestemd voor prijsbewuste kopers in het middensegment en aan de onderkant van de pc-markt. Ze zijn de opvolgers van een chipgeneratie met de codenaam Brazos, met kleinste onderdelen van 45 nm.

AMD loopt generatie achter op Intel
Dankzij de miniaturisering is het mogelijk meer componenten op hetzelfde siliciumoppervlak te proppen, de prestaties te verhogen en het energieverbruik te verlagen. In feite loopt AMD een generatie achter op zijn grote concurrent Intel. Die is inmiddels al bezig proefexemplaren te maken van de volgende generatie met een spoorbreedte van 22 nanometer.

APU heeft geïntegreerde grafische processor
De officiële productnaam van de Llanochip wordt Fusion A-Series. AMD noemt de Llano een Accelerated Processor Unit (APU) om aan te geven dat de prestaties van de centrale processor worden opgekrikt door een geïntegreerde grafische processor. AMD beweert dat de prestaties van die videochip vergelijkbaar zijn met die van een aparte grafische kaart.

De officiële introductie van de Llano volgt in de loop van dit kwartaal. Dan zullen ook meer bijzonderheden over techniek, prestaties en prijzen bekend worden gemaakt.

Later dit jaar ook versies voor zware pc's en servers
Nog dit jaar moeten ook 32 nm-processors van AMD voor krachtiger pc’s en en servers op de markt komen. Dan heeft AMD een volwaardig alternatief voor de tweede generatie Core-processors (codenaam Sandy Bridge) van Intel, die in januari zijn geïntroduceerd, en voor de dinsdag uitgebrachte Xeon E7 serverprocessor.

In demonstratie overtroeft Llano Intels Sandy Bridge
Op een bedrijfsblog vergelijkt AMD in een video zijn quadcore Llanochip (A8-3510MX) met een Sandy Bridgechip (Core i7-(Core i7 2630QM 2,0 GHz) van Intel. Beide systemen hebben verder vrijwel dezelfde specificaties.

De demonstratie laat zien dat de AMD-chip een aantal parallelle taken – een 3D-game, videoweergave, Excel-spreadsheet en 3D-modellering – beter aankan dan de Intelprocessor, die toch ook over een geïntegreerde videochip beschikt. De videobeelden worden op het AMD-systeem vloeiend afgespeeld terwijl dat op de Intel-pc met horten en stoten gebeurt. Ook is het energieverbruik van de Llano aanzienlijk lager: 77 versus 53,4 watt.

Gerelateerde artikelen
Gerelateerde artikelen

Reacties

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Word abonnee

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in